PAPUSKA KAZANÇ PAYLAŞIMI

Papuska katılımcılarına projeyi tanıttıkları ve projenin büyümesine destek oldukları için basit ve yenilikli aynı zamanda teşvik edici bir ekip kurulu üzerinden kazanç paylaşımı yapmaktadır.

PAPUSKA KAZANÇ AĞACI NEDİR?

PAPUSKA AĞACI tüketicilerin ve girişimcilerin papuska.org sitesine üye olduktan ve ilk 300 puanlık  ürün veya hizmet alıp aktif olduktan sonra organizasyon ağacına yerleşmeleri ile başlayan süreçtir. Kendilerinden sonra yeni gelen kayıtların da alt kademelere yerleşerek büyüyen bir yapıdır. 

Yurtdışında uzun yıllardır başarılı bir şekilde uygulanan ve giderek daha fazla firmanın kullandığı MONOLİNE yani TEK HAT NETWORK yapısı şeklinde ilerleyen ekip kurmanın oldukça kolay olduğu ayrıca artı gelirlerin olduğu KENDİNE HAS BİR NETWORK YAPISI vardır. Bu özelliği ile Türkiye'de bir ilktir.

Bu yapıda aktif üye olup ekip ağacına yerleşmek için minimum tek seferde 300 Puanlık alışveriş yapmak gereklidir Daha sonraki aylarda kişisel alışveriş için gerekli aylık alışveriş puanı minimum 100 Puandır. 100 Puanlık alışveriş 350-500 Tl arası alınacak ürünlere göre değişmektedir.

Yeni bir katılımcı minimum 300 puanlık ürün aldığında (Seçeceği ürün veya hizmetlere göre ) tek seferde veya toplamda 100 puana ulaştığında AKTİF ÜYE olur ve sponsoru tarafından kendi alt kademelerindeki ilk boş yere yerleştirilir. Kendisinde aktif üye olduğu için daha sonra kendisinin daveti veya üst kademedeki aktif üyelerin davetleri sonucu alt kademesine gelen yeni aktif üyelerden dağıtılan kademe primlerinden istifade etmeye başlar. Aynı zamanda davet ettiği aktif üyelerin ÇİZGİ- AĞAÇ gelirlerinden de kazanç elde eder.

Bu kazançlar ilgili ay bitiminde bir sonraki ayda hesabına yansır.

Papuska Alışveriş Sitesinde 1 AP(Alışveriş Puanı) ürünün karlılık marjı, stok durumu gibi nedenlere bağlı olarak papuska tarafından belirlenir.

PRİM PUAN ise 1 liradır. 

 

 

 

 

 

 

Rekabet şartları gereği tercih edilebilen bir site olabilmek göründüğü kadar kolay değil. Bu nedenle ürün ana maliyetleri haricinde karımızın önemli bir çoğunluğunu sistemde dağıtıyoruz. Bu da tüketicilerin alışveriş yapmaları ve bunu düzenli hale getirmeleri için bir sebep olacağı kanaatindeyiz. Kendi markamıza ürünlerle de daha çok karlılık olduğunda yine daha fazla prim dağıtmaya çaba harcayacağız.